Wykłady z geometrii algebraicznej, Księgozbiór Matematyczny - Tom 1 (twarda okładka)

Wykłady z geometrii algebraicznej, Księgozbiór Matematyczny - Tom 1 (twarda okładka)

Author:
Dostępna jest również książka w miękkiej oprawie. ISBN: 9788386806195Cena: 43,05 zł Celem podręcznika jest zaznajomienie czytelnika z podstawowymi pojęciami geometrii algebraicznej. Może on służyć zarówno jako kompendium podstawowej wiedzy z tego przedmiotu, użyteczne dla każdego matematyka, jak i wstęp do dalszych studiów. Geometria algebraiczna to dziedzina matematyki, której XIX-wieczna, klasyczna wersja dotyczy badania zbiorów rozwiązań równań wielomianowych. Współczesna geometria algebraiczna posługuje się metodami współczesnej algebry, zwłaszcza algebry przemiennej,
95.00 zł
Publishing date:
Delivery:
Number of pages:
250
Publication form:
Language:
Edition:
ISBN:
9788386806195
Categories:

Dostępna jest również książka w miękkiej oprawie.

ISBN: 9788386806195
Cena: 43,05 zł

Celem podręcznika jest zaznajomienie czytelnika z podstawowymi pojęciami geometrii algebraicznej. Może on służyć zarówno jako kompendium podstawowej wiedzy z tego przedmiotu, użyteczne dla każdego matematyka, jak i wstęp do dalszych studiów. Geometria algebraiczna to dziedzina matematyki, której XIX-wieczna, klasyczna wersja dotyczy badania zbiorów rozwiązań równań wielomianowych. Współczesna geometria algebraiczna posługuje się metodami współczesnej algebry, zwłaszcza algebry przemiennej, wykorzystując przy tym język geometrii i topologii, a także metody analizy zespolonej i teorii liczb. Przedstawiony tu wykład prowadzony jest w duchu znanej książki Szafarewicza i może być traktowany jako przygotowanie do systematycznej lektury tej książki. Książka adresowana jest przede wszystkim do studentów matematyki i fizyki, ale także do wszystkich zainteresowanych tą nadal szybko rozwijającą się dziedziną o ponad dwustuletniej już historii.

O autorze

Andrzej Białynicki-Birula, ur. w 1935 roku w Nowogródku, w latach 50-tych studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie otrzymał doktorat w 1960 roku. W latach 60-tych pracował w Instytucie Matematycznym PAN, a następnie, aż do dnia dzisiejszego, na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania naukowe dotyczą algebry, topologii algebraicznej oraz, przede wszystkim, geometrii algebraicznej; m.in badał działania grup algebraicznych na rozmaitościach i ich ilorazy. Twierdzenie Białynickiego-Biruli o rozkładzie rozmaitości z działaniem grupy multiplikatywnej ciała jest jednym z fundamentalnych rezultatów w tym obszarze badań.